Ogrodzenie frontowe działki – formalności

Na pytanie o przeprowadzone formalności związanych z budową ogrodzenia słyszę tylko – o co Panu chodzi? Podejmując tematykę ogrodzenia frontowego działki budowlanej wykonałem praktyczne rozpoznanie sprawy na kilku osiedlach domów jednorodzinnych w swoim rejonie. Wyniki dają wiele do myślenia. read more…

Sprawy formalne, urzędowe przy budowie domu

Sprawy formalne jakie należy spełnić przy budowie domu reguluje Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo Budowlane (Dz. U. z 2006 roku, nr 156 poz. 1118).
Rozpatrując wszystkie formalności, które należy załatwić, by zaplanowana przez nas inwestycja przebiegła zgodnie z prawem, należy podzielić je na trzy etapy:
a) przygotowanie inwestycji budowlanej,
b) realizacja budowy,
c) zakończenie. read more…

Zawierasz umowę z deweloperem? Zwróć uwagę na:

  1. Na początek warto zapoznać się z tzw. ustawą deweloperską o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 r. Reguluje ona wiele ważnych kwestii związanymi z prawami i obowiązkami nabywcy lokalu mieszkalnego oraz firmy deweloperskiej. Ustawa określa również tryb i zasady zawierania umów, treść umowy deweloperskiej oraz zasady postępowania w przypadku upadłości dewelopera.
  2. Odpowiednie nazewnictwo. Umowa podpisywana z przedsiębiorstwem deweloperskim powinna nazywać się umową deweloperską – nie inaczej. Powinna być w formie aktu notarialnego. Notariusz musi dbać o to, aby umowa była zgodna z ustawą deweloperską i z literą prawa. Notariusz będzie wybrany przez dewelopera, dlatego może ona zawierać pewne “kruczki” niekorzystne dla kupującego. Nie zmienia to faktu, że obowiązkiem jego jest przekazywanie pełnych informacji w przypadku niezrozumiałych zapisów umownych.
  3. read more…

Odbiór mieszkania od dewelopera – okiem inspektora

Niniejszy artykuł nie jest zbiorem porad dla osób kupujących i odbierających mieszkanie lub dom od firmy deweloperskiej, ale refleksją na ten temat z punktu widzenia inspektora uczestniczącego w odbiorach jako reprezentant klienta nabywającego lokal. read more…


Pokaż ALLORA invest na większej mapie

Partnerzy

logo-inzynierowie1

allora3150