Zawierasz umowę z deweloperem? Zwróć uwagę na:

    1. Na początek warto zapoznać się z tzw. ustawą deweloperską o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 r. Reguluje ona wiele ważnych kwestii związanymi z prawami i obowiązkami nabywcy lokalu mieszkalnego oraz firmy deweloperskiej. Ustawa określa również tryb i zasady zawierania umów, treść umowy deweloperskiej oraz zasady postępowania w przypadku upadłości dewelopera.
    2. Odpowiednie nazewnictwo. Umowa podpisywana z przedsiębiorstwem deweloperskim powinna nazywać się umową deweloperską – nie inaczej. Powinna być w formie aktu notarialnego. Notariusz musi dbać o to, aby umowa była zgodna z ustawą deweloperską i z literą prawa. Notariusz będzie wybrany przez dewelopera, dlatego może ona zawierać pewne „kruczki” niekorzystne dla kupującego. Nie zmienia to faktu, że obowiązkiem jego jest przekazywanie pełnych informacji w przypadku niezrozumiałych zapisów umownych.
    3. Zawartość umowy. Art. 22 przytoczonej wyżej ustawy określa jednoznacznie co musi zawierać umowa deweloperska. Oto niektóre z niezbędników:
  • informacje o nieruchomości, stanie prawnym, obciążeniach hipotecznych czy służebności;
  • numer prawomocnego pozwolenia na budowę;
  • opis budynku oraz lokalu mieszkalnego z podaniem jego lokalizacji, powierzchni, układu i przeznaczenia pomieszczeń, a także standardu wykończenia;
  • terminy: rozpoczęcia i zakończenia robót budowlanych, odbioru lokalu i przeniesienia prawa własności;
  • terminy oraz wysokości wpłat na rzecz dewelopera;
  • sposób pomiaru powierzchni mieszkania z podaniem normy;
  • warunki odstąpienia od umowy, kary, odsetki:
  • informacje o prowadzonym mieszkaniowym rachunku powierniczym, gwarancji ubezpieczeniowej i bankowej. Deweloper może przyjmować wpłaty na zwykły rachunek bankowy tylko wtedy, gdy sprzedaż inwestycji rozpoczął przed dniem 29.04.2012 r., nie jest tym samym zobowiązany do stosowania mieszkaniowego rachunku powierniczego;
  • prospekt informacyjny wraz z potwierdzeniem nabywcy o jego odbiorze;
  • jednoznaczne zobowiązanie dewelopera do realizacji zamierzenia budowlanego, wyodrębnienia lokalu, przeniesienia prawa własności lokalu oraz niezbędnych praw do korzystania z niego.

„Dobry deweloper” kompletny prospekt informacyjny wraz z rzutami mieszkania, planem zagospodarowania terenu, propozycją aktu notarialnego przesyła kupującemu wcześniej celem zapoznania się z kompletem materiałów koniecznych do akceptacji u notariusza. Zalecam wtedy konsultacje z prawnikiem.
Inne zalecenia świadczymy w ramach wykonywanych przez nas usług.

Autor: Francesco / 2015 r.

Firma ALLORA dziękuje wszystkim, którzy skorzystali już z usług naszej firmy.

Są to setki osób wyrażających swoją wdzięczność w różnoraki sposób. Najlepszym dowodem, że zyskujemy zaufanie wśród klientów jest fakt, iż 60 ÷ 70% naszych zleceniodawców stanowią osoby, które trafiły do nas z polecenia.